Gry komputerowe – jak długo już są

  • Monday, Aug 3, 2020

Całkiem niedługo o kulturze gier komputerowych będzie można powiedzieć, że świętuje setny jubileusz. Dlatego wybór najbardziej kreatywnych gier, jakie kiedykolwiek powstały, to dobór spośród tych, których nazwy są obecne na forach graczy. Najbardziej kreatywne gry mogą być z największą ilością efektów specjalnych. Również te, gdzie odtwarza się w sposób najbardziej zaawansowany rzeczywistość - albo buduje od podstaw zupełnie “Nowy Wspaniały Świat” z niepowtarzalną scenerią i postaciami. Pomysłowość i wartość kreatywna w grach może dotyczyć bardzo wielu aspektów. Tym bardziej, że renderowanie, świat VR, AI, 5G tworzą otoczkę, która jest mocną wirtualną rzeczywistością. Gry to bohaterowie – herosi, których postacie oddziałują na wyobraźnię i mają swoich wielkich fanów. To także fabuła, dialogi i przesłanie. Najbardziej kreatywne gry mogą być bardzo proste, jak darmowy Pinball FX3, symulator, gdzie liczy się tylko zręczność i szybkość, ale ludzie są tym zafascynowani.

Strzelanki, symulacyjne, sportowe, klasyki, zręcznościowe, kooperacyjne – w wersjach sieciowych, multiplayer i lokalnie

  • Gry kooperacyjne

Diablo – jest legendarną grą akcji RPG, która miała premierę prawie 10 lat temu. Kiedy przechodzi się grę nawet kilkukrotnie w całości, za każdym razem powtórka kampanii ze znajomymi przynosi niespodzianki podczas zdobywania łupów, złotych pierścieni z udziałem potężnych postaci – awanturnicza i wciągająca gra. Efekty grafiki są wzmacniane muzyką. Podstawą dla rozgrywek w Diablo są elementy mechaniki gier cRPG i akcji. Wszystko dzieje się w czasie teraźniejszym: w opcji online i lokalnej.

Moving Out - to przenoszenie obiektów i załadunek z różnych lokalizacji w ustalonych terminach jako zespół. Gra kilkuoosobowa, która przemawia do graczy w każdym wieku. Nazywana kanapową, ponieważ można w nią grać do czterech osób naraz podczas wykonywania pracy ekspertów FARTA. W grze na temat przenosin są różne misje do spełnienia. Poważnym zadaniom towarzyszy niezmiernie dowcipna grafika kreskówkowa i kolorystyka oraz rozbrajające postacie.

  • Gry wieloosobowe

Call of Duty: Modern Warfare – jako strzelanka pierwszoosobowa ma bardzo wiele odsłon. Gra jest wciągająca. World of Warcraft – jest na pierwszym miejscu najbardziej dochodowych gier w historii. Od 2004 roku stała się ogromnie popularna.

  • Gry fabularne

Gra o tron – fabularna RPG, oparta na cyklu powieści fantasy George’a R.R. Martina Pieśń lodu i ognia, też ma swoją wersję serialową i planszową. Zbiera plusy za nakreślone postacie, dialogi, współgranie z książką.

Wiedźmin – również fabularna, polska gra, która niezmiennie od początku wydania przemawia do graczy na całym świecie. Stworzona na bazie cyklu opowiadań fantasy i powieści Andrzeja Sapkowskiego jest grą RPG/ cRPG i akcji. Bohaterem jest Geralt z Rivii, profesjonalny zabójca potworów.

Tomb Raider: Definitive Edition – w dziesiątej aktualnie odsłonie jest cały czas poświęcona głównej bohaterce Larze Croft. Poza tym, że gra ma swoją wersję filmową, to poszukująca przygód Lara jest ucieleśnieniem kobiecości i także dzięki temu w kolejnych grach komputerowych pojawia się cały czas dużo ciekawych postaci kobiet – jako głównej osi akcji.

  • Strzelanki

Urok oryginalnego Super Mario Bros. z główną postacią charakterystycznego hydraulika dotarł nawet na duże ekrany w wersji filmowej. Dostał się tam z konsoli – bo to platformówka, komputerowa gra platformowa. Jaskrawe kolory wcale nie przeszkadzają w realizacji strzelanki z perspektywy pierwszej osoby. W porównaniu z Doomem jest na pewno wspaniałym relaksującym ćwiczeniem zręcznościowym dzięki też różnym levelom i zwrotom akcji.

Doom – najbardziej aktualna to wersja 3. Dla wielu graczy był początkiem w historii doświadczeń w strzelaniu z perspektywy pierwszej osoby. Żołnierz marines i jego wrogowie to moc walki, a do tego stwory piekła Hellspaw. Wśród grupy gier FPS jest tą dynamiczniejszą.

  • Sport i wyścigi samochodowe

Dirt – z wersją najbardziej aktualną 5 tworzy serię gier rajdowych, opartych o wzory z prawdziwych rajdów World Rally Championship. Jest jedno- lub wielostanowiskowa. Jest wzorem gier samochodowych wyścigowych. Ma realistyczne interaktywne środowisko, co może być urzekające podczas gry, gdy oprócz wrażeń z wyścigu coś obok pęka.

FIFA Football 2003 – na pewno mało jest osób, które nie słyszały o tej grze. Od dwu- do stulatka od 2003 roku pasjonaci futbolu spędzali przy niej czas. W kolejnych edycjach w polskiej wersji głosu użyczyli znani komentatorzy sportowi. Turnieje meczowe mogły trwać w nieskończoność.

NHL to duży i samodzielny rozdział na kartach gier komputerowych. Teraz w wydaniu NHL 20 potwierdza swoją renomę jako najbardziej spójna gra sportowa. Trójwymiarowa grafika i wysoki poziom sztucznej inteligencji postaci zawodników dają niezapomniane wrażenia. Dzięki grze traktującej o hokejowej światowej lidze NHL można stać się uczestnikiem zaciekłej walki na lodzie wraz z megaszybkimi ligowcami. Oryginalność gry opiera się na możliwości włączenia gracza w sportowe współzawodnictwo, które na co dzień nie byłoby raczej osiągalne – na poziomie amerykańskich drużyn.

  • Gry turniejowe

Były od początku, czyli od co najmniej dekady tworzone jako gry sieciowe. Jednak teraz stały się częścią całego systemu sportu elektronicznego, wpasowanego drużynowo w międzynarodowe, cykliczne turnieje, jak Intel Extreme Masters. Opierają się w dużej mierze na strzelankach. Są i turnieje dla innych rodzajów gier, jak np. logiczne, lecz te przyciągają największą liczbę uczestników. League of Legends – wywodzi się z Warcrafta III: The Frozen Throne. Ma swoje mistrzostwa świata.

Counter Strike – to już cała seria stworzona z myślą o grze w sieci. Antyterroryści stają naprzeciw terrorystów.

  • Gry symulacyjne

The Sims - seria gier, która ma niespotykane uznanie wśród grających, określana grą wszechczasów. Wyjątkowość polega na tym, że gracz kontroluje wirtualnych podopiecznych za pomocą symulacji życia człowieka. Aby zbudować dom, można kupić działkę. Potem dekoruje się i mebluje mieszkanie, także można powiększać rodzinę. The Sims posługują się własnym językiem w grze. Uatrakcyjnia ją ścieżka dźwiękowa i realizm przedmiotów, łącznie z ich teksturą.

Arma – teraz w wersji III. To otwarta arena dynamicznych, współczesnych historii wojennych i to wcale niestrzelankowych – za to jak najbardziej taktycznych. Pole walki z jego realiami jest bardzo dobrze oddane, nie ma uproszczonej struktury. Pozwala wczuć się w działania wojenne, łącznie ze zgrywaniem przyrządów celowniczych. Miejscem działań jest wyspa na Morzu Śródziemnym. Gracze mogą korzystać z różnych opcji do walki, a wizualna oprawa jest megadopracowana.

Microsoft Flight - seria gier będących realistycznymi symulacjami lotów, której źródła sięgają lat 70. XX w. Jest bazą dla całego gatunku symulacji lotów (cywilnych), mając swój autorski silnik graficzny. Najnowsza generacja to Flight Sim World, zbudowany na cyfrowych podstawach mistrzowskiego Microsoft Flight Simulator X. Ponieważ gra jest bardzo realistyczna, nawet jest narzędziem treningowym.

Powrót do automatów?

Kasyna internetowe dają przyjemność podobną, jak ręczne automaty do gier – współcześnie to jest rozrywka często online. Dostępna między innymi dla systemów Android i Iphone’a. Z pewnością wiele osób chętnie zagrałoby na superklasycznych dziś automatach maszynowych do gry. Klimat można poczuć w kasynie online, wchodząc w różne sloty. W ogóle niektóre popularne gry dostępne w tej chwili miały swój początek w automatach (i konsolach), jak osławiona Crazy Taxi.

To zręcznościowa gra o przyjemnej grafice, która teraz jest dostępna na różnych platformach. Bycie taksówkarzem, w czterech wersjach postaci i szczególnie, jak ma się kilka aut do wyboru, to zachęcające zadanie. Ruch miejski w wydaniu Crazy Taxi to szybkie przemieszczanie się i humorystyczne.

Wielu dostawców gier offline na automaty specjalizuje się w tym momencie w grach dla kasyn online. Simply the Best 27, Crazy Fruits czy Lucky Bar lub High Five 2 pochodzą od tego samego twórcy-dewelopera.

Kasyna online wymagają koncesji. Za ich sprawą można też odbyć podróż do lat 80. czy 90., gdy konsole wszędzie dostarczały rozrywki wielu amatorom gier. Pamięta się takie tytuły, jak: Daytona USA 2001, Virtual Striker 3. Bardziej już współczesne to: Lost Vegas, Terminator 2.

Bardzo często w internecie można spotkać listy kasyn online, które tą koncesje posiadają. Zachęcamy do odwiedzenia tej strony, gdyż ostatnio znaleźliśmy na niej wiele interesujących kasyn.